Misja fundcji

Fundacja Patria jest organizacją pożytku publicznego. Fundację założył Michał Wojtczak w 2004 roku w Poznaniu , przekazując 20 ha nad Lednicą, z domem ok 1000 m2 w stanie surowym. W tym czasie powstał plan zagospodarowania terenu, z rozprowadzeniem mediów zgodnie z układem przyszłych budynków, rozbudowywanie infrastruktury do hipoterapii i jeździectwa. Fundacja ma jednoosobowy zarząd i 8 osobową radę fundacji. Od 2006 roku działa nad jeziorem Lednica, 15 km od Gniezna, 35 km od Poznania. Leży na Szlaku Piastowskim, Jakubowym, Kościołów Drewnianych, szlaku przelotu gęsi.  Jest też miejscem na szlaku dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia w poszukiwaniu swojego miejsca w życiu. Miejscem, do którego mogą zawsze powracać, zarówno w chwilach szczęścia jak i zwątpienia. Na tworzeniu tego miejsca polega praca osób związanych z Fundacją Patria – fundatora, pracowników, wolontariuszy, sponsorów, darczyńców.  

Rodziny zastępcze 

Od 2013 Fundacja współpracuje z Rodzinami Zastępczymi z całej Polski. W rekrutacji Rodzin bierze udział Kancelaria Prezydenta RP, która wspiera rodziny wielodzietne i zastępcze. Fundacja organizuje obozy edukacyjno-rehabilitacyjne, pobyty wypoczynkowe. Wszystkie Rodziny, które raz przyjechały na obóz Republika Uśmiechu – wracają. Od sierpnia 2013 do końca listopada 2014 w Fundacji na nieodpłatnych obozach i pobytach minimum 4 dniowych przebywało ponad 370 osób.

Zagrożenie wykluczeniem

Fundacja stała się partnerem różnych środowisk, zagrożonych wykluczeniem, udostępniając infrastrukturę, wiedzę, doświadczenia przy wspólnej realizacji uzgodnionych projektów. Fundacja otacza opieką rodziny zastępczymi, ale również czyni wysiłki, aby zdobywać środki finansujące działalność statutową, to między innymi przygotowanie Zielonego Domu i pola namiotowego „Biwak Lednica”. Fundacja działa jedynie w oparciu o umowy wolontariackie. 

Od niedawna wprowadziliśmy nowe programy, jak  kursy nurkowania dla osób z niepełnosprawnością ruchową, zakończone międzynarodowym egzaminem, uznanym jest na na całym świecie,  stanowi również otwartą drogę do dalszego poszerzania umiejętności, również zawodowych.

Fundacja Patria organizuje Dni edukacyjne, sportowe dla szkół, spotkania senioralne, w tym plenery malarskie. W drugiej połowie stycznia stycznia goszczą u nas osoby związane z prawosławiem, aby zanurzyć się w Lednicy i spotkać potem przy ognisku w Wigwamie. We wrześniu odbywa się Śliwobranie, którego celem jest łączenia pokoleń.  Szeroki wachlarz imprez organizowanych przez fundację spowodował zawieszenie w 2018 roku naszego flagowego projektu  a hipoterapii

 
 
 
wolontarit rodzinny
Od 2016 roku Fundacja zmienia formułę działania stając się partnerem różnych środowisk, zagrożonych wykluczeniem, którym oferuje swoją infrastrukturę, wiedzę, doświadczenia przy wspólnej realizacji uzgodnionych projektów. Kontynuowane są prace z rodzinami zastępczymi i już dorosłymi wychowankami, którzy, jako dzieci przyjeżdżać zaczęli w początkach działania fundacji. 
Fundacja wzięła również udział w dwóch międzynarodowych projektach: 1,5 rocznym zbieraniu i porównywaniu metod aktywizacji mieszkańców wsi, realizowanym przez sześć państw europejskich. Co było efektem zaproszenia przez naszą fundację do udziału w projekcie lokalnych organizacji społecznych. Wymiana pomysłów i praktyk odbyła się ze środowiskami wiejskimi z  Francji, Szwecji, Grecji, a cały projekt kończy się 4 – dniowym pobytem międzynarodowej grupy w Polsce, w siedzibie fundacji Patria. Drugi zrealizowany projekt to wizyta studyjna w Ośrodku Ekonomii Społecznej w Hiszpanii, w Cuenca, gdzie rozmawiamy o wymianie grup senioralnych na długie pobyty 2-3-miesieczne, ze specjalnym programem edukacyjno-turystycznym  o wzajemnej promocji produktów lokalnych. Niestety pandemia przerywa te plany. Ostatni wyjazd to przełom 2019/2020. Pokłosiem kursów nurkowania jest wzięcie udziału przez części uczestniczek kurów ratowania ekosystemu rafy koralowej w Meksyku.  W oparciu o te doświadczenia powstają budzące zainteresowanie dzieci i młodzieży, warsztaty o powiązaniach ekosystemów o ochronie otaczającego nas środowiska.
 

Czas pandemii

Rok 2020 to próba zmierzenia się z pandemią. Zakup jonizatorów powietrza, generatora ozonu, ogromnych ilości środków dezynfekujących. Budowa mebli z palet, aby łatwo było zachować dystans społeczny, wyprowadzanie wszelkich aktywności na zewnątrz: remont 4 kajaków,  3 rowerów dla osób z niepełnosprawnością, Inne programy to Yoga z Ptakami. Niestety obozy teatralne oraz planowane warsztaty fotograficzne dla młodzieży z Ukrainy i Polski nadal czekają na realizacje, ale udało się fundacji posadziliśmy 600 oxy tree z ogromnym wsparciem lokalnego wolontariatu, a planowaliśmy tę akcję na 2021 rok. 

 

Pomalowaliśmy pomieszczenia w Zielonym Domu, przenieśliśmy część placu zabaw dla dzieci na Biwak Lednicą.
biwak nad Lwdnicą
 
 Fundacja stale rozwija wolontariat firmowy, rodzinny, indywidualny. Jest to grono osób dorosłych, zaangażowanych w realizację swoich pasji i zazwyczaj w ich obszarze wspierających fundację. Wolontariatem firmowym fundacja objęła też zaprzyjaźnioną szkołę podstawową, która prowadzi Muzeum Maszyn Rolniczych. 

Lokalnie fundacja współpracuje z rodzinnymi firmami zajmującymi się  turystyką, gastronomią, muzeami. W 2020 stypendyści Gaude Polonia i zaprzyjaźnieni aktorzy z Ukrainy nakręcili film o  fundacji i jej Przyjaciołach. Gdyby nie ograniczenia działalności z powodu pandemii, pewnie nie starczyłoby czasu na wiele z tych prac.

W 2021, w związku z planami zajęcia się cohousingiem, zarząd fundacji zostanie poszerzony. Ponieważ temat cohousingu jest w Polsce nowy planowane są badania i prace podzespołów w obszarze budownictwa, architektury, modeli finansowych, zarządczych, prawnych, badań socjologicznych , aby następnie przystąpić do realizacji projektów. Ważna elementem inicjatywy jest współpraca międzynarodowa z ośrodkami, które już mają doświadczenia w realizacji takich projektów. Pandemia przyspieszyła decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu – wpisuje się on także we wspieranie grup zagrożonych wykluczeniem, gdzie tym razem czynnikiem o nim decydującym jest izolacja, potęgująca alienację wielu grup społecznych. I temu zjawisku chce przeciwdziałać w najbliższej przyszłości.

Rozszerzenie działalności

W 2021, w związku z planami zajęcia się cohousingiem, zarząd fundacji zostanie poszerzony. Ponieważ temat cohousingu jest w Polsce nowy planowane są badania i prace podzespołów w obszarze budownictwa, architektury, modeli finansowych, zarządczych, prawnych, badań socjologicznych , aby następnie przystąpić do realizacji projektu. Ważna będzie współpraca międzynarodowa, z ośrodkami, które już mają doświadczenia w realizacji takich projektów. Pandemia przyspieszyła decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu – wpisuje się on we wspieranie grup zagrożonych wykluczeniem, gdzie tym razem czynnikiem o nim decydującym jest izolacja, potęgująca samotność wielu grup społecznych. I temu zjawisku należy już przeciwdziałać.

Aktualne wydarzenia fundacji można śledzić na facebooku

.

Statut fundacji Patria
Odpis aktualny KRS

Wszystkie pozyskane środki finansują działalność charytatywną

    W ramach działalności partnerskiej i sponsoringowej Fundacja realizuje uzgodnione projekty marketingowe, PR, coaching, szkolenia z komunikacji i efektywnego obiegu informacji w firmach. Fundacja proponuje organizację wolontariatu pracowniczego i imprez integracyjnych na swoich terenach i w okolicy. Wszystkie uzyskane dochody przeznaczane są na realizację nieodpłatnych działań statutowych Fundacji Patria. Przede wszystkim na wspomaganie znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie przez dzieci, których start w życie był utrudniony. Realizując z nami projekty aktywnie uczestniczycie Państwo we wspieraniu dzielnych, ciekawych świata, dzieci.

Sprawozdanie finansowe za rok 2019

Fundację wsparli

Jak rozwijamy fundację

    Na terenie Fundacji w Imiołkach powstała stajnia z nieduża kryta ujeżdżalnią do hipoterapii, dom ok. 120 m z pomieszczeniem mieszkalnym oraz gabinetami do rehabilitacji i logopedii; amfiteatr, pole namiotowe z zapleczem kuchenno-sanitarnym, drewniane konstrukcje: altany – jadalnia i wigwam na ogniska i zajęcia w niepogodę dla ok. 100 osób.
    Została doprowadzona elektryczność, gaz, woda i kanalizacja. Zatwierdzony jest plan zabudowy na całoroczny ośrodek edukacyjno-rehabilitacyjny dla ok. 100 osób. Powstały plany architektoniczne uwzględniające wykorzystanie energii odnawialnej. Obecnie Fundacja szuka źródeł finansowania inwestycji: dofinansowań, inwestorów. W Skrzetuszewie Fundacja dzierżawi całoroczny dom, w którym mieści się biuro, 4 łazienki, 8 pokoi, kuchnia, sala szkoleniowa/jadalnia. To tu Fundacja prowadzi działalność zimą.

Oferta fundacji

zielony-dom-agroturystyka 3

Agroturystyka Zielony Dom

Fundacja oferuje agroturystykę w tym wynajęcie Zielonego Domu na różnego rodzju imprezy okolicznościowe.

fudacja-patria-zielony-dom-budynki-pod-inwestycje-fundacja-patria27

Budynki inwestycyjne

Fundacja chętnie podejmie rozmowy z osobami, organizacjami szukającymi miejsca na swoja działalność

fundacja-patria-skrzetszewo-infrastruktura

Biwak nad jeziorem Lednickim

Zapraszamy na pole namiotowe nad jeziorem Lednickim, wyposażonym w infrastrukturę.

fundacja Patria

Organizacja pożytku publicznego

KRS: 0000 184 999  

nr konta: 32 1240 1747 1111 0010 0168 9443

Dane adresowe

62-280 Kiszkowo,
Skrzetuszewo 54
+48 508 947 847
patria@patria-opp.pl

Liliana Sobieska- prezes,
+48 509 835 991 projekt@patria-opp.pl:

Maciej Polus – projekty graficzne

biuro@patria-opp.pl;;

Biwak nad Lednicą
biwaklenica@gmail.com;

Wiesław Buszman – emarketing/ webmaster
+48 502 600 413 wieslawbuszman@gmail.com.

Verified by MonsterInsights