Fundacja Patria

Wolontariat pracowniczy-podsumowanie

Wolontariat Pracowniczy – 28-30 maj – pierwsze poważne doświadczenia :)

W dniach czwartek – sobota – ostatnie dni maja, gościliśmy na wolontariacie pracowniczym łącznie 15 osób. Prace poprzedziły uzgodnienia pomiędzy firmami na temat zasad współpracy, prezentacja grupie Wolontariuszy działalności Fundacji, wstępne decyzje w jakim kierunku idziemy organizując wolontariat. Priorytetem było wykorzystanie kompetencji pracowniczych Wolontariuszy i rezultaty pracy potrzebne Beneficjentom Fundacji.
Na pierwszym spotkaniu grupa uzgodniła termin przyjazdu nad Lednicę i wybrała Reprezentanta do kontaktów z Fundacją. Rozpoczęło się korespondencyjne ustalanie szczegółów. Tam gdzie zwykle diabeł tkwi.
Rezultaty: nad Lednicę przyjechało 15 osób z Wrocławia, Warszawy, Poznania, Ostródy. Przywieźli prezenty: gry, książki, sprzęt sportowy – wszystko bardzo przydatne i potrzebne. Przywieźli narzędzia do pracy. Rezultaty pracy:

ogrodzona trwale łąka koło plaży – pastwisko dla koni,

wykoszona trawa,

poukładane drewno – ostatnie oznaki wichury, która powaliła kilka dużych drzew,

zniknął pocięty i wywieziony złom – też końcowe efekty wichury („zdmuchnęło” nam garaż – blaszak),

zrobiony ogród zielarsko-warzywny, tzw. szklarnia umowna,

pomalowany pokój.

Kupione rośliny do ogrodu: rabarbar, lubczyk, rzodkiewki i inne oraz drzewka i krzewy owocowe, przywiezione 5 wywrotek piachu na dziką plażę.

Wolontariusze wykorzystali kompetencje miękkie – nawiązanie kontaktu – dla części osób było to pierwsze spotkanie; podział pracy zgodny z preferencjami i umiejętnościami poszczególnych osób, organizacja pracy, terminowa realizacja założonych celów, dążenie do zakończenia każdej rozpoczętej pracy. Udało się :)
I umiejętności twarde, może nie wykorzystywane obecnie na co dzień, ale jeżeli wiemy jak dojść do sukcesu w jednym obszarze to przełożymy to doświadczenie na każdy inny. A malowanie, koszenie, cięcie metalu, zakładanie ogrodu – wymaga wiedzy, umiejętności technicznych i planowania, organizacji pracy.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY :)

Sobota – dzień Rodzin Zastępczych rozpoczęliśmy od przybliżenia pojęcia pieczy zastępczej, celu ich istnienia, zasad zakładania, zakresu prac. A skończyło się jak zwykle opowieściami o wspaniałych dzieciach ciekawych świata i pozytywnych wzorców. W końcu dla nich, i trochę dla siebie, pracowaliśmy cały ten czas.

Jedna z Uczestniczek wolontariatu już powróciła do nas – ma kilka dni urlopu, które spędzi nad Lednicą. Już jest w szklarni umownej i sprawdza różnicę pomiędzy zasiewami standardowymi i grupą kontrolną :) Nie jest źle…
Chyba udało się nam wszystkim więcej niż planowaliśmy.