Republika Uśmiechu 2014

Republika Uśmiechu 2014

W 2014 roku odbyły się dwa dwutygodniowe obozy Republika Uśmiechu.

Uczestniczyły w nich Rodziny Zastępcze i Wielodzietne z Polski: okolice Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy, Terespola, Kielc, Strzelec Opolskich, Tarnowa i z Ukrainy. Najmłodszy uczestnik miał trzy miesiące.

Każdy turnus zaczynał się od spotkania organizatorów z opiekunami oraz dzieci z animatorami prowadzącymi zajęcia edukacyjno-rehabilitacyjne.

Po zapoznaniu się, odpowiedzeniu na pytania dotyczące harmonogramu zajęć , uzgodnieniu zasad współpracy, wszyscy spotykali się na kolacji.

Zajęcia prowadzone tradycyjnie w poniedziałki, środy, piątki, obejmowały hipoterapię, zabawy słowem z elementami logopedii, robotykę, zajęcia sportowe, zajęcia z elementami muzycznymi.

Rodzice wspomagali prowadzenie zajęć logistycznie.

We wtorki i czwartki dzieci miały warsztaty w Muzeum Pierwszych Piastów nad Lednica i w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, odwiedziły Muzeum Jana Pawła II na Polach Lednickich, zwiedziły z przewodnikiem Gniezno, obejrzały panoramę Gniezna z wieży katedralnej, były na wycieczkach z leśnikami, na spotkaniu z pracownikami parków krajobrazowych, gminy Kiszkowo, na pokazie zdjęć robionych z latawców oraz na warsztatach budowania latawca. Pojechały do aquaparku w Pleszewie i Wągrowcu, do Muzeum Straży Pożarnej w Wągrowcu.

Soboty i niedziele to możliwość uczestnictwa w plenerze rzeźbiarskim i w sportach wodnych, większość czasu spędzana w gronie rodzinnym.

Obiady dla wszystkich uczestników były podawane w Wigwamie, w Imiołkach. Śniadania i kolacje Rodziny przygotowywały we własnym zakresie z dostarczonych przez Fundację produktów. Posiłki zgodne z indywidualnymi preferencjami, zarówno smakowymi jak i godzinowymi.

Wieczory to zajęcia sportowe, kino, dyskoteki, karaoke, ogniska, spacery.

W trakcie obozów dużo emocji budziły mecze z mieszkańcami pobliskich wsi. Wyniki były różne, zaangażowanie ogromne.

Zarówno część Rodzin jak i Animatorów znała się z ubiegłego roku. Również opieka medyczna pozostała bez zmian. Pozwalało to na szybką adaptację nowych rodzin do sprawdzonych już zwyczajów.

Dla opiekunów dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, przebywanie całych rodzin na wspólnych wakacjach pozostaje niekwestionowaną wartością.

Na zakończenie obozów przyjechała Pierwsza Dama RP Pani Anna Komorowska. Towarzyszyła Jej Pani minister Irena Woycicka. Tradycyjnie pani Minister podzieliła się z rodzinami refleksjami o pieczy zastępczej . Podsumowaliśmy przebieg obozów, dyskusje o zmianach w prawie, aktach wykonawczych, regionalnych rozwiązaniach lokalnych problemów związanych z pieczą zastępczą. Rozpoczęliśmy prace nad konkursem dla koordynatorów rodzin z Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Prace w toku. Rezultaty ogłosimy w 2015 roku.