Republika Uśmiechu

Republika Uśmiechu

- Obozy dla całych Rodzin Zastępczych I Wielodzietnych

Miejsce: Imiołki – teren Fundacji Patria nad jeziorem Lednica– ok. 15 ha

Termin realizacji: lipiec – sierpień

Czas trwania: 12 dni, od niedzieli do soboty

Zakwaterowanie:

4 rodziny w dzierżawionym Zielonym Domu w Skrzetuszewie, 3 rodziny na polu namiotowym w Imiołkach. Każda Rodzina ma do dyspozycji łazienkę i dwa pokoje lub namiot. W Skrzetuszewie wspólna jadalnia i kuchnia, w Imiołkach na polu namiotowym wspólne prysznice z podziałem na damskie i męskie oraz kuchnia i altany ze stołami przy kuchni.

Posiłki:

Śniadania i kolacje Rodziny przygotowują we własnym zakresie z dostarczanych na bieżąco produktów. Każda Rodzina ma swoje miejsce w lodówce, swój stół.

Obiady, przygotowywane przez firmę zewnętrzną, wszyscy jedzą w Imiołkach.

Program:

Program jest realizowany na terenie Fundacji w Imiołkach. Zajęcia, zależnie od pogody, są prowadzone w wigwamie, na plaży, w tipi, w namiotach, altanach, amfiteatrze, wozie – tramwaju, na padokach lub w małej krytej ujeżdżalni.

Poniedziałki/środy / piątki – 10.00- 18.00 zajęcia edukacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży: zajęcia sportowe, zajęcia logopedyczne, hipoterapia, robotyka, muzyka i taniec.

Zajęcia są prowadzone w grupach 6 – 12 osób, w blokach ok.1 – 1,5 godzinnych przez Animatorów.

Od strony logistycznej zajęcia są wspomagane przez Opiekunów Rodzin. Opieka polega głównie na pomocy dzieciom przemieszczającym się pomiędzy zajęciami, wsparciu “zagubionych”, dyżurach w kuchni. Punkty dyżurów poszczególnych osób to kuchnia, plaża, okolice hipoterapii. Dyżury trwają do obiadu i po obiedzie, w trakcie posiłku następuje zmiana Opiekuna. Lista osób dyżurujących jest akceptowana na początku każdego turnusu. Z najmłodszą grupą Uczestników zawsze przebywa pani Pielęgniarka.

W trakcie każdego turnusu organizujemy, równolegle do zajęć, plener rzeźbiarski. Rzeźby z materiałów dostępnych w okolicy, pokazujemy na wystawie. Wystawy 2013 – “Konie”– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W 2014 roku – “Woda i powietrze” na Plaży Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Warsztaty dla Opiekunów – wymiana doświadczeń na temat pieczy zastępczej, spotkania z osobami zajmującymi się problematyką związaną z Rodzinami Zastępczymi – w szerokim tego słowa znaczeniu. W roboczym spotkaniu kończącym warsztaty każdego roku uczestniczy Pierwsza Dama RP Pani Anna Komorowska oraz Pani Minister Irena Wóycicka.

Wtorki/czwartki – wycieczki

Soboty – czas rodzinny, gry, zwiedzanie najbliższej okolicy

Niedziela – czas rodzinny

Wieczory: ogniska, filmy, gry, dyskoteka, mecze w piłkę nożną, również z młodzieżą ze Skrzetuszewa, itp.

Każdy uczestnik, który uczestniczył minimum w jednym obozie Republika Uśmiechu oraz innej imprezie cyklicznej organizowanej przez Fundację Patria otrzymuje Paszport Republiki Uśmiechu – Ciekawi Świata.

Republika Uśmiechu ma prawie 100 Obywateli.